Stowarzyszenie Effatha - sekty, zagrożenia wiary, apologetyka
www.effatha-org.7m.pl
Jan Paweł II o sektach



Wstecz

Co robię jeśli dziecko związało się z sektą?

    Jeśli Twoje dziecko związało się z jakimś nowym, podejrzanym ruchem rereligijnym lub sektą i chcesz mu pomóc, staraj się przestrzegać poniższych zasad:

  1. Nie wyolbrzymiaj tego zdarzenia, nie przedstawiaj go jako wielkiej tragedii ("Jak mogłeś mi to zrobić?") ani zdrady religii, w której zostało wychowane.
    Nie czyń z tego pretekstu do odrzucania go (w sytuacji konfliktu dzielącego rodzinę sekta ma ułatwione działanie).
  2. Nie obrażaj dziecka, ani go nie oskarżaj ("Trzeba zupełnie nie mieć rozumu, żeby w coś takiego uwierzyć") - w ten sposób budujesz barierę, która może uniemożliwić prowadzenie dialogu. Nie krytykuj podjętej przez nie decyzji - ono czuje ciężar odpowiedzialności za dokonany wybór.
  3. Nie zadręczaj dziecka ciągłymi przesłuchaniami. Nie każ sobie stale opowiadać wszystkiego od początku.
  4. Zapewniaj dziecko, że starasz się je zrozumieć i wyraź gotowość do rozmów na ten temat. Jeżeli mieszka z Tobą, odpowiadaj na wszystkie zaproszenia do rozmowy. Jeśli się wyprowadziło - odpisuj na wszystkie listy. Nie pozwól, by kontakt został zerwany z Twojej winy.
  5. Zapewnij je, że bez względu na to, co się dzieje, zawsze będziesz je kochać. Powiedz mu jak bardzo Ci zależy na utrzymaniu z nim kontaktu, że nie chcesz go stracić.
  6. Bądź wyrozumiały, spokojny i łagodny. Stwarzając wokół siebie dobrą atmosferę, umożliwisz mu otwarcie i podjęcie rozmów na temat jego sytuacji.
  7. Staraj się być blisko, nie powstrzymuj się od okazywania mu czułości, przytulenia go. Jednocześnie unikaj nadopiekuńczości. Niech uczestniczy w obowiązkach domowych tak jak dotychczas.
  8. Pozwól dziecku swobodnie opowiadać o ruchu, do którego wstąpiło. Niech opowie, co sprawiło, że zdecydowało się doń wstąpić (większość nowych ruchów religijnych stosuje różne metody i psychotechniki służące pozyskaniu adeptów). Pozwól mu podzielić się swoimi odczuciami w związku z kontaktami z tą grupą.
  9. Rozmawiając pamiętaj o jasnym określeniu swojego stanowiska. Nie dopuść do tego, by występowało w roli "misjonarza". Spokojnie wyjaśnij, że nie zamierzasz zmieniać religii i że nie zgadzasz się z tym, co robi i głosi jego ruch. Niech nie brzmi to jednak jak oskarżenie lub szantaż. Wyraź gotowość do prowadzenia dalszych rozmów.
  10. Wykorzystaj ten czas na lepsze poznanie Twojego dziecka, jego potrzeb duchowych.
  11. Notuj wszystkie informacje związane z ruchem, do którego trafiło: nazwiska, adresy, telefony itp. zarówno bezpośrednio jego dotyczące, jak i innych członków grupy (wszystkie, jakie są Ci dostępne). Rób to dyskretnie tak, by dziecko nie czuło "policyjnego" nadzoru. Prowadź kalendarium - zapisuj wszystkie wydarzenia.
  12. Zbieraj wszelkie dostępne informacje na temat tego ruchu (z prasy i innych źródeł). Aktualizuj je stale.
  13. Jeśli dziecko mieszka już w ośrodku ruchu, nie wysyłaj mu żadnych pieniędzy - wykorzysta je sekta (w ten sposób sponsorujesz robienie krzywdy innym ludziom).
  14. Jeśli Twoje dziecko ma zapisane w Twoim testamencie jakieś cenne rzeczy - zmień zapis. Ponieważ wiele ruchów ma zwyczaj domagać się od nowo wstępujących członków zrzeczenia własności, w przypadku wystąpienia, nie można domagać się zwrotu majątku.
  15. Nie wydawaj z domu żadnych oryginalnych dokumentów, tylko potwierdzone kopie.
  16. Niedaj się "kupić" przez sektę zaproszeniami na ich święta i inne imprezy, organizowane na pokaz dla rodziców i osób z zewnątrz. Tego typu grupy starają się "oswoić" rodziców jako potencjalnych sponsorów ich działalności.
  17. Nie poddawaj się. Miłość, wychowanie i wspomnienia nigdy nie zostaną wymazane z pamięci Twojego dziecka. Uczyń z nich płaszczyznę łączącą Cię z nim w tych trudnych chwilach.
  18. Nie korzystaj z pomocy żadnych "ekspertów", zanim nie sprawdzisz kim są i czy faktycznie mogą Ci pomóc (nigdy nie szukaj pomocy u członków sekty, nawet jeśli podają się za psychologów).
    Zaangażuj się w ratowanie dziecka, poprzez konsultacje w ośrodkach zajmujących się działalnością nowych ruchów religijnych i sekt.




"Civitas Christiana"


Artykuł pochodzi z czasopisma "EFFATHA-Otwórz się!" 61/1997 str.86-87.




© Wszelkie prawa zastrzeżone 2001-2018

Stowarzyszenie EFFATHA
e-mail: info@effatha.org.pl

Ostatnio aktualizowane: 21.05.2008
Strona istnieje od: 15.10.2001